Home Index Links About Me Contact RSS
     
 
  Categories  
 
Java
Mobile Programming
SQL, PL/SQL
Android & iOS
Hi-Tech
Off-Topic
 
     
  Popular Entries  
 
Retrieving data...
 
     
  Recent Entries  
 
Retrieving data...
 
     
  Archive  
 
Retrieving data...
 
     
  Blogroll  
 
Bilal Hatipoglu's Blog
Hakkı Oktay’s Blog
Joe Stagner's Blog
Steven Feuerstein’s Blog
 
     
  Statistics  
 
Total Entries :
Retrieving
Total Entry Views :
Retrieving
Total Comments :
Retrieving
Total Entry Shares :
Retrieving
Unique Visitors :
Retrieving
Total Visitors :
Retrieving
 
     
 
  Topraklı diye kullandığımız prizler gerçekten topraklı mı?  
 
Category : Off-Topic Views : 948 Shares : 0
|
Date : 31.3.2013 18:35:00 Comments : 1 Rate!

Önceki gün metal kasalı bir laptop aldım. (Lenovo z580) İlk heves bilgisayarı açtım, işletim sistemini kurarken kasasındaki metal aksamında elimi gezdirdiğimde elim ile yüzey arasında elektrik kaçağı gibi rahatsız edici bir titreşim olduğunu farkettim. Adaptörü prizden çekince bu durum kayboluyor, taktığım anda yeniden başlıyordu.

Bilgisayarı aldığım yeri aradığımda bir yorum getiremediler. Şarjı tamamen bitirip on saat kapalı durumda şarj ederek gözlemlememi, problem çözülmezse birebir değişim yapılabileceğini ifade ettiler. On saatlik şarj sonunda tahmin edebileceğiniz gibi problem hallolmadı ve ben de laptopu gerisingeri yollamak için ambalajlarına yerleştirmeye başladım. O esnada "bu durumla sadece ben karşılaşmamışımdır herhalde" diye ufak bir araştırma yapmak aklıma geldi. Bingo... Aynı marka ve model ile aynı problemi yaşayanlar vardı ve durumun prizin topraklamasının olmamasından kaynaklandığını söylüyorlardı. Evin bütün prizleri topraklı olduğu halde nasıl böyle oluyordu peki? Evet, tahmin edeceğiniz gibi evin badanasını yapan beceriksiz işçiler fırçayı prizden sakınmamışlardı. Prizin topraklama metallerinin üzeri boya ile kaplı olduğundan topraklama yapamıyordu ve bu da statik elektriğin nötrlenmesine mani oluyordu.

Topraklama metallerindeki boyaları bir metalle kazıdıktan sonra denediğimde bahsettiğim elektrik kaçağı kesildi. Problemi tekrar oluşturmak için adaptörün fişi ile prizin topraklama metalleri arasına kağıt sıkıştırarak tekrar denedim. Tahmin edeceğiniz gibi problem geri gelmişti. Yine elimi kasa üzerinde gezdirdiğimde ufaktan ufaktan "gıdıklıyordu".

Bu şekilde, hem 0 km. laptopu geri gönderme maliyetinden kurtuldum hem de yeni bir şey öğrendim. Beceriksiz işçilerin evin diğer prizlerindeki "hatıralarını" temizlemeden önce, yeni birşey keşfetmenin verdiği heyecanla, hemen bunu yazayım dedim. :) Elektronik aksam üzerinde statik elektriğin uzun vadede sebep olabileceği zararları göz önünde bulundurursak, sizin de yaşam alanlarınızdaki elektrikli cihazlar için kullandığınız prizleri bir de bu gözle tekrar kontrol etmenizi tavsiye ederim. Esen kalın.

Links & References:
 • z580 Elektrik Sorunu


 • Post a Comment Post a
  Comment
    Share with a Friend Share with
  a Friend
   
       
    COMMENTS  
     
   
  Name : Seni
  Date : 4.6.2014 18:57:19
  URL : http://aaspot.net

  Cok guzel bir anlatim olmus ellerine saglik